Ексклузивно – Спасовски За УБ: Очекувам мирен изборен ден – имавме мирна кампања

You must need to login..!

Опис

Што ако не функционираат терминалите за гласање? Гостин во Утрински брифинг беше првиот човек на македонската полиција Оливер Спасовски.

– Досега не сме учествувале во процес на гласање со фингерпринти. Но ние обезбедивте софтвер и ги предадовме нашите податоци за отисоци од прсти на гласачите до ДИК. ДИК ќе има обврска да ги врати овие податоци. Ако има проблем со терминалот, тој ќе се замени или ќе се премине на класично како порано. -За фингерпринтите се грижи избирачкиот одбор, полицијата не смее да влезе на избирачко место. Очекувам дека нема да има проблеми и дека изборот на софтвер и терминали е соодветен. Ова е систем кој не е врзан на интернет и не може да се хакира.

– Документи за лична идентификација се издаваат редовно и забрзано. Знаете дека го продолживме важењето на истечените пасоши и тие податоци се внесени во избирачкиот список.

– Секогаш на какви било избори националните теми имаат влијание или се во фокусот на секој од нас. Иако на 17 октомври нема да се одлучува за избор на влада туку за локална власт, јас укажував дека нема поважни избори од локалните за интересите на граѓаните.  -Ова се историски избори затоа што ќе видиме дали ќе му дадеме шанса на режимот на ВМРО-ДМПНЕ да се врати на власт. Локалните избори секогаш се најважни за граѓаните. Оти секој граѓанин кога ќе стане наутро се соочува со локални проблеми кои треба да ги реши локалната власт.

– Ние тргнуваме со голем број градонаалници што сме ги имале досега за да добиеме најмногу градоначаници, вели Спасовски.

– СДСМ и коалицијата нема да ги изгуби овие избори. Апсолутно ќе имаме сериозен успех в недела. -И независните кандидати секако дека ќе земат одреден број гласови исто како и другите помали партии, но тоа нема да биде голем број. Јас мислам дека нема да има изненадување од овој аспект. Сметам дека кандидатурите кои се независни или на некои политички субјекти се производ од неостварена желба преку големите партии. Има мал број вистински независни, но тие се невидливи.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

eleven + six =