Советникот Дејан Димитровски образложува зошто не смее да се донесе ДУП за Железара

You must need to login..!

Опис

Јас како советник во Општина Гази Баба, избран од граѓаните да донесувам одлуки во нивно име, јасно кажувам дека сум на страна на граѓаните кои се против изгласувањето на новиот Детален урбанистички план,  рече денеска во  Утрински  брифинг Дејан Димитровски,  советник од редовите на ДОМ.

Факт е  дека само 15 проценти е  Г-1, а останатото е  Г-2  и Г-3, но сметам дека не смее да има ниту толку застапеност на загадувачката индустрија во Деталните урбанистички  планови. Револтот  на граѓаните е  голем затоа што сите  ние сме сведоци на голем број случувања  во индустриските погони.  Се уште никој  нема  одговарано за излевањето  на индустриските води,  а тоа е показател дека институциите затајуваат во однос на контролата на индустриските капацитети. Да биде јасно, никој не зборува за затвоање на постоечките капацитети, туку несакаме  да се проширува тешката загадувачка индустрија.

Донесувањето на ДУП  пред донесување на ГУП е избрзано  решение,  смета Димитровски. Целото видеото погледнете го подолу:

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

1 × 3 =