Смилковски: КК ТФТ се издржува од фанатици, сето ова што го правиме се граничи со фантазија, со лудило

You must need to login..!

Опис

Клубот оригинално е формиран од група ентузијасти, маалски луѓе во 2010 година. Кога дојде време да дадеме име на клубот го крстевме ТФТ (тафта – скратено од Тафталиџе). Баравме влез и во друштвото на најдобрите, влеговме и имаме цел да останеме тука, изјави во Утрински брифинг Боро Смилковски, тренер и директор на КК ТФТ.

Клубот се издржува од „фанатици“. Сето она што го правиме се граничи со фантазија, со лудило. Секојдневно доаѓаме до луѓе кои препознааваат дека креираме приказна поинаква од стереотипите во спортот. Во поново време наидуваме на луѓе кои не препознаваат и ни помагаат. Но се уште главниот фонд на финасирање е од фанатици. Морам да наппоменам дека наидуваме на поддршка од оштина Карпош и градоначалникот е еден од поголемите фанови на нашиот клуб, вели Смилковски.

Ние сме една млада екипа, но направен е спој на ветерани, млади, странски играчи и мислам дека некои вредности кои ги негуваме надворт од теренот, градиме еден култ на фамилија, се донесе позитивна енергија која придонесува за успехот од почетокот на сезонава, изјави Смилковски.

Целиот разговор со тремнерот и директорот на ТФТ Боро Смилковски погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

17 − eight =