Случаите на говор на омраза заглавуваат во судските лавиринти – неказнивоста ги стимулира

You must need to login..!

Опис

Новонастанатата политичка состојба повторно предизвика силен бран на омраза заснован на етничка и политичка припадност.

Од поделбите на победници и поразени, предавници и патриоти, па се до закани со војна, реваншизам, бесење, стрелање.

Иако за овие феномени кои и тoa како влијаат врз општествената кохезија, а особено врз помладите Европскиот суд за човекови права е многу ригорозен во поглед на говорот на омраза од страна на политичарите, кај нас тие наидуваат на слаба реакција од институциите.

Ова од таму што ниту еден случај добил судска разрешница.

На оваа тема во Утрински брифинг разговаравме со извршниот директор на Хелсиншкиот комитет, Уранија Пировска.

Разговорот погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

10 − 10 =