Словенците и без полициски час во целост ги спроведуваат мерките – вториот економски пакет е 3.000.000.000 евра

You must need to login..!

Опис

Духот и дисциплината во Словенија се покажаа на високо ниво. Се следеа мерките, има и околу 2.900 казни. Има една разлика со Македонија. Луѓето тука живеат во села и работат во селата.

Помогна тоа што не се мешаа со градовите. Мерката, односно забраната луѓето да патуваат во други општини даде свој резултат, изјави за Утрински брифинг, Наташа Илијева – Ацевска, од Центарот за инзвонредност во финансии со седиште во Љубљана.

-Словенците се дисциплинирани но имаат и голем осет кога е помината нормалата. Промената на власта будно ја следат, ја критикуваат. Има и замерки дека се користи ситуацијата да се намали нивото на отвореност и демократија. Нема собирање на луѓе, повеќе од двајца, и иако немаме класичен полициски час, сето тоа се почитува. Имаме право само до самопослуга, аптека и еден час за спортување/шетање, вели Илијева – Ацевска.

-Економските мерки се обемни и опфатни. Вториот пакет е околу 3.000.000.000 евра. Покриени се фирми, мали претприемачи, големи фирми, културни работници…

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

nineteen − 1 =