Следува период на исклучително топло време, но и дожд, грмежи и ветер – Славчо со деталите

image

You must need to login..!

Опис

Денес времето во нашата држава ќе биде сончево и понатаму МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен и од североисточен правец и истиот повремено на некои места ќе засилува.

Во доцните попладневни и во вечерните часови, особено во северните предели ќе има локална нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за локална појава на град. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 32 до 41 степен.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од променлив правец кој повремено ќе засилува, особено кон краткот на денот кога ќе биде од северен правец. Во доцните попладневни и во вечерните часови ќе има услови за локална нестабилност проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 37 степени. Потоа во сабота ќе има локален развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за локална појава на град, додека од недела се очекува стабилизирање на времето. Што се однесува до температурите од недела ќе бидат пониски и ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 34 степени. Повторно незначителен пораст на истите ќе има од вторник.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

five × 3 =