Славчо најавува температури и до 20 °C – продолжува сончевото и невообичаено топло време

image

You must need to login..!

Опис

До крајот на оваа недела нашата територија ќе се наоѓа под влијание на стабилна, сува и топла воздушна маса од југ која ќе условува сончево и невообичаено топло време за овој период од годината со умерена локална облачност. Во претпладневните часови по одделни котлини ќе има услови за појава на магла и на ниска облачност. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 13 до 20 степени.

Во Скопје и понатаму ќе се задржи стабилно, суво и сончево со умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од јужен правец, додека наутро ќе има услови за појава на слаба магла. Максималната дневна температура ќе се искачува во интервалот од 15 до 17 степени.

Под влијание на циклонска активност, на почетокот од следната недела времето ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд и со засилен ветер од јужен правец. Локално ќе има услови и за нестабилност проследена со ретка појава на грмежи. Температурите на воздухот и понатаму ќе останат над просекот и ќе се искачуваат во интервалот од 12 до 19 степени.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

nineteen − 7 =