Славчо најавува стабилно и суво време – температурите ќе бележат тенденција на пораст

image

You must need to login..!

Опис

Денес времето во Македонија ќе биде сончево со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, особено изразен во претпладневните часови и долж повардарието. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 24 до 32 степени. Во крајните југоисточни предели истата има услови да достигне до околу 35 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево со мала локална облачност, ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, максималната дневна температура ќе се искачи до околу 29 степени.

Потоа и во следните денови ќе се задржи стабилно, суво и сончево со мала до умерена локална облачност. Исклучок ќе биде викендот кога ќе има услови за локален краткотраен дожд и грмежи во попладневните часови.

Поради повторен продор на топла воздушна маса од југ, температурите на воздухот ќе бележат тенденција на пораст и следните денови ќе се искачуваат во интервалот од 29 до 37 степени, особено за време на викендот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

fourteen + 2 =