Славчо најавува сончево и топло време

image

You must need to login..!

Опис

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и ТОПЛО со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од северен и од северозападен правец. Попладне и тоа во планинските предели ќе има услови за локален краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 21 до 28 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и ТОПЛО со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, додека максималната температура ќе се искачи до околу 26 степени.

Потоа во следните два дена времето ќе се задржи претежно стабилно, суво и сончево со мала до умерена локална облачност. Сепак во попладневните часови во планинските предели не се искачува можноста за ретка појава на краткотраен дожд со грмежи. Понестабилно ќе биде за време на викендот кога на повеќе места ќе има појава на пороен дожд, грмежи и засиен ветер, а ќе има услови и за локална појава на НЕВРЕМЕ, проследено со СИЛЕН ВЕТЕР и со појава на град.

Што се однесува до температурите, тие ќе бидат уште повисоки и максималните дневни ќе се искачуваат во интервалот од 24 до 32 степени.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

two × four =