Славчо најавува сончево и потопло време со умерена локална облачност

image

You must need to login..!

Опис

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и потопло со мала до умерена локална облачност. Само претпладнево локално ќе има позначителна облачност. Особено долж повардарието ќе дува слаб до умерен ветер од северен и од северозападен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 0 до 9 степени.

Во Скопје претпладнево ќе има повеќе облачност, додека попладне се очекуваат повеќе сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Максималната температура ќе се искачи до околу 6 степени.

Потоа утре во текот на денот времето ќе се задржи стабилно, суво и сончево со мала до умерена локална облачност. Навечер, како и во текот на ноќта кон сабота, и во сабота претпладне ќе има повеќе облачност и во западните предели ќе има повремени локални врнежи од снег. Во сабота повторно ќе дува умерен до засилен северен ветер, додека наутро температурите понекаде повторно ќе се спуштаат до околу -10 степени, а максималните дневни ќе се искачуваат во интервалот од 2 до 10 степени.

Повторно постабилно и посончево време ќе имаме во недела и во понеделник, а нов влажен бран од запад се очекува во вторник и истиот ќе услови нови врнежи од дожд и од снег.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

one + six =