Славчо најавува сончево и натпросечно топло време

image

You must need to login..!

Опис

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и натпросечно топло со мала до умерена локална облачност. Претпладнево и тоа особено во северните предели ќе има повеќе облачност и ќе има услови за слаб локален дожд. Особено долж повардарието и во источните предели ќе дува умерен до засилен ветер од северен и од северозападен правец. Максималните температури ќе се искачуваат во интервалот од 11 до 19 степени.

Во Скопје и околината претпладнево ќе има повеќе облачност и ќе има услови за сосема слаб и локален дожд, додека во текот на денот времето ќе биде сонечво со мала локална облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северозападен правец, додека максималната температура ќе се искачи до околу 16 степени.

Потоа утре времето ќе се задржи претежно сончево, додека од недела па натаму ќе има повторно зголемување на облачноста и ќе има појава на повремен локален дожд. Што се однесува до температурите, тие и понатаму ќе бидат значително над просекот за овој период од годината и максималните дневни ќе се искачуваат во интервалот од 12 до 19 степени.

Заладување на времето ќе има од вторник, кога ќе има врнежи од дожд речиси насекаде и истите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ, и на повисоките места и на планините ќе преминуваат во врнежи од снег. Сево ова ќе биде проселдено и со засилен ветер од северен правец.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

10 − nine =