Славчо најавува серија на дождливи денови, од четврток големо заладување на времето

image

You must need to login..!

Опис

Од денес до четврток нашата територија ќе биде под влијание на серија влажни воздушни бранови кои ќе условуваат променливо време со повремени врнежи од дожд. Поинтензивни врнежи ќе има во западните предели каде локално ќе наврнат над 25 л/м2 воден талог. Локално ќе има услови и за појава на грмежи а ќе дува и умерен до засилен, повремено на некои места и силен ветер од јужен и од југозападен правец. Услови за врнежи од снег ќе има само на највисоките планини на запад. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 11 до 18 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со услови за повремени врнежи од дожд. Ќе дува и умерен до засилен ветер од јужен правец. Максималната дневна температура на воздухот ќе се искачува во интервалот од 13 до 16 степени.

Потоа од четврток навечер и во текот на ноќта кон петок се очекува нагло и големо заладување на времето проследено со засилен ветер од северен правец и локални врнежи кој од дожд ќе преминуваат во снег.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

14 + three =