Славчо најавува променливо облачно и потопло време

image

You must need to login..!

Опис

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно и потопло со сончеви периоди, подолги во јужните предели. Претпладнево во североисточните планински предели сеуште ќе има услови за провејување на слаб снег. Долж повардарието ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец, додека максималните температури ќе се искачуваат во интервалот од 5 до 14 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со слаб до умерен, а попладне повремено засилен ветер од северен и од северозападен правец. Максималната температура ќе се искачи до околу 10 степени.

Потоа во следните неколку денови времето ќе се задржи претежно стабилно, суво и сончево со мала локална облачност. Нешто повеќе облачност ќе има за време на викендот, кога ќе има услови за слаби локални врнежи од дожд и снег на планините. Температурите ќе бидат релативно високи и натпросечни за овој период од годината и во следните неколку денови ќе се искачуваат во интервалот од 8 до 16 степени.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

four × five =