Славчо најавува променливо облачно време со услови за краткотраен дожд

image

You must need to login..!

Опис

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Особено во северозападните предели ќе има услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи, а ќе дува и слаб до умерен ветер од променлив правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 26 до 33 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Ќе има услови и за ретка појава на локален краткотраен дожд. Ќе дува и слаб до умерен ветер од североисточен правец. Максималната температура ќе се искачи до околу 30 степени.

Потоа во следните денови времето ќе биде стабилно, суво и сончево со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северен правец и истиот Долж Повардарието ќе засилува. Температурите ќе бележат тенденција на пораст и тоа под влијание на топла воздушна маса од југ. Истите во следните денови ќе се искачуваат во интервалот од 31 до 38 степени.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

9 − nine =