Славчо најавува променливо облачно време – температурите до 20 степени

image

You must need to login..!

Опис

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Ќе има услови и за слаб локален дожд, а ќе дува и слаб до умерен ветер претежно од западен и од југозападен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 14 до 20 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од јужен правец, додека максималната температура ќе се искачи до околу 19 степени.

Потоа утре ќе се задржи претежно стабилно и суво но со зголемена облачност, додека од четврток па натаму и тоа под влијание на циклонска активност се очекуваат нови врнежи од дожд кој локално ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и проследени со појава на грмежи. Ќе започне да дува и засилен до СИЛЕН ветер од јужен правец.

Што се однесува до температурите, тие и понатаму ќе бидат пролетно високи и ќе се искачуваат во интервалот од 14 до 21 степен.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

twenty − four =