Славчо најавува променливо и облачно време

image

You must need to login..!

Опис

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со слаб ветер од променлив правец. Претпладнево се уште ќе има услови за слаб локален дожд, додека попладне се очекуваат и сончеви периоди. Температурите денес ќе се искачуваат во интервалот од 9 до 15 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно, попладне со сончеви периоди. Ќе дува слаб ветер од променлив правец, додека максималната температура ќе се искачи до околу 14 степени.

Потоа утре ќе има краткотрајна стабилизација на времето, додека во четврток повторно на повеќе места се очекуваат врнежи од дожд а локално ќе биде и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Нова стабилизација на времето се очекува во петок и во сабота, а повторно услови за слаби локални врнежи од дожд ќе има во недела попладне.

Што се однесува до температурите, тие ќе бележат тенденција на ПОЗНАЧИТЕЛЕН ПОРАСТ и од утре ќе се искачуваат во интервалот од 14 до 20 степени, додека особено од петок во најтоплите предели истите се очекува да се искачат и до околу 25 степени.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

nineteen + 4 =