Славчо најавува променливо време и релативно високи температури за Божиќ

image

You must need to login..!

Опис

Денес времето во државава ќе биде сончево со умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец кој на некои места повремено ќе засилува.

Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 5 до 13 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од југозападен правец.

Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 10 степени. Потоа во следните денови, вклучувајќи ги и Божиќните празници времето ќе биде променливо со повремени врнежи од дожд кој локално ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ.

На планините врнежите ќе бидат од снег каде снежната покривка и понатаму ќе се зголемува. Повремено ќе дува умерен, на некои места засилен ветер претежно од јужен правец.

Температурите на воздухот и понатаму ќе бидат релативно високи и ќе се искачуваат во интервалот од 6 до 13 степени.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

nine + 6 =