Славчо најавува променливо облачно време

image

You must need to login..!

Опис

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со слаб до умерен ветер од јужен правец. Особено во западните и во југозападните предели ќе има повремени локални врнежи од дожд. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 12 до 19 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со слаб до умерен ветер од јужен правец. Максималната температура ќе се искачи до околу 19 степени.

Потоа услови за слаби локални врнежи од дожд ќе има и во текот на утрешниот ден, додека во среда времето ќе биде претежно стабилно и суво, односно сончево со умерена облачност. Нови ПОИНТЕНЗИВНИ врнежи од дожд ќе има од четврток па натаму, кога ќе дува и засилен до СИЛЕН ветер од јужен правец.

Што се однесува до температурите, тие ќе се искачуваат во интервалот од 15 до 21 степен, додека во најтоплите предели истите се очекува да бидат уште малку повисоки и да се искачат до околу 23 степени.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

3 × 3 =