Славчо најавува: Претпладне сончево, попладнево пороен дожд, грмежи и засилен ветер

image

You must need to login..!

Опис

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и ТОПЛО со мала до умерена локална облачност. Во попладневните и во вечерните часови ќе има локален развој на нестабилна облачност, проследена со пороен дожд, грмежи, засилен ветер а има услови и за локална појава на град. Температурите денес ќе се искачуваат во интервалот од 25 до 33 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и ТОПЛО со мала до умерела локална облачност. Во попладневните и во вечерните часови во делови од котлината ќе има услови за развој на нестабилност, проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Максималната температура ќе се искачи до околу 31 степен.

Потоа за време на викендот, како и во почетокот од следната недела времето ќе биде претежно стабилно, суво и сончево со мала до умерена локална облачност. Исклучок ќе биде утрешниот ден кога во попладневните часови и тоа особено во планинските предели не се исклучува можноста за појава на краткотраен локален пороен дожд и грмежи. Исто така утре ќе дува и умерен, повремено засилен ветер од северен правец.

Што се однесува до температурите, тие во следните денови ќе се искачуваат во интервалот од 24 до 33 степени.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

six − six =