Славчо најавува претежно облачно време со повремени врнежи од дожд

image

You must need to login..!

Опис

Под влијание на циклонска активност и на влажен воздушен бран денес времето во Македонија ќе биде претежно облачно со повремени локални врнежи од дожд. Поинтензивни врнежи ќе има во западните предели, а ќе дува и умерен до засилен, на некои места СИЛЕН ветер од јужен правец со брзина од над 80 км/час. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 12 до 19 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде претежно облачно со услови за повремени локални послаби врнежи од дожд. Ќе дува засилен ветер од јужен правец, додека максималната температура ќе се искачи до околу 19 степени.

Потоа до самиот крај од оваа, како и во почетокот од следната недела под влијание на циклонска активност и на влажен воздушен бран, времето ќе се задржи променливо облачно со повремени врнежи од дожд и истите локално ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ. До недела ќе дува засилен, до повремено СИЛЕН ветер од јужен и од југозападен правец, локално со брзина од над 80 км/час. На некои места и тоа особено утре и во сабота ќе има развој на нестабилна облачност проследена со поројни врнежи од дожд, грмежи, силен ветер и услови за ретка појава на град. За време на викендот пак на планините на запад, како и на некои повисоки места врнежите од дожд ќе преминуваат во врнежи од снег.

Што се однесува до температурите, тие ќе се искачуваат во интервалот од 14 до 21 степен, додека пад на истите за неколку степени се очекува од недела па натаму кога ќе се искачуваат во интервалот од 9 до 17 степени.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

twenty − ten =