Славчо најавува облачно и дождливо време – на планините снег

image

You must need to login..!

Опис

Во текот на денешниот ден од запад облачноста ќе се зголемува и во вечерните часови ќе започнат врнежи од дожд а на планините од снег. Поинтензивни врнежи ќе има во западните предели каде локално ќе наврнат околу 20 л/м2 воден талог. Ќе започне да дува умерен до засилен ветер претежно од југозападен правец. Температурите на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 4 до 10 степени.

Во Скопје и околината исто така во текот на денот облачноста ќе се зголемува, додека во ноќните часови ќе има повремени врнежи од дожд кога ќе дува и умерен ветер од југоисточен правец и истиот повремено ќе засилува. Максималната температура ќе се искачи до околу 7 степени.

Потоа за време на викендот, како и на почетокот од следната недела времето ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, врнежите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ во недела во вечерните часови. На повисоките планини врнежите ќе бидат од снег а ќе дува и умерен, на некои места засилен ветер и тоа утре од северозапоаден, а во недела од јужен и од југоисточен правец. Температурите на воздухот ќе бидат во понатамошен пораст и ќе се искачуваат во интервалот од 6 до 14 степени.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

four − one =