Славчо најавува облачно време со локални врнежи од дожд – на планините снег

image

You must need to login..!

Опис

Денес времето во Македонија ќе биде претежно облачно со повремени локални врнежи од дожд, додека на планините врнежите ќе бидат од снег. Врнежите повеќе ќе бидат застапени во западните предели. Ќе дува умерен, повремено на некои места засилен ветер од југоисточен правец. Максималните температури ќе се искачуваат во интервалот од 7 до 14 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде претежно облачно со услови за повремен дожд. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од југоисточен правец. Максималната температура ќе се искачи до околу 13 степени.

Потоа од утре па во следните неколку денови следува период на претежно стабилно, суво и значително потопло време со многу повеќе сончеви периоди. Особено во петок ќе дува и умерен, повремено засилен ветер од северен правец. Што се однесува до температурите, минималните ќе се спуштаат во интервалот од -1 до 7 степени, додека максималните ќе бидат значително над просекот за овој период од годината и ќе се искачуваат во интервалот од 12 до 19 степени.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

sixteen − 4 =