Славчо најавува ниски температури, но претежно сончево време со мала локална облачност

image

You must need to login..!

Опис

Времето денес во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб ветер од северозападен правец. Во вечерните и ноќните часови локално ќе има повеќе облачност а ќе има услови и за локално провејување на снег. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од -2 до 7 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево со мала, а во вечерните и ноќните часови со позначителна облачност кога ќе има услови за сосема слабо и локално провејување на снег. Максималната температура се очекува да се искачи до околу 2 степени.

Потоа во следните денови времето ќе биде претежно стабилно, суво и сончево, повремено со умерена облачност. Наутро температурите сеуште ќе бидат ниски и понекаде ќе се спуштаат под -10 степени, додека максималните ќе бидат во пораст и ќе се искачуваат во интервалот од 3 до 13 степени. За време на викендот во најтоплите предели од државава температурите на воздухот се очекува да се искачат до околу 15 степени.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

17 − three =