Славчо најавува многу топло време, кон крајот на денот и викендов нестабилно со дожд, грмежи и појава на град

image

You must need to login..!

Опис

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Кон крајот на денот локално ќе биде нестабилно со улсови за појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Температурата ќе се движи во интервалот од 31 до 38 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Кон крајот на денов локално ќе има услови за нестабилност проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Максималната температура ќе се искачи до околу 37 степени.

Потоа за време на викендот и тоа особено во попладневните и во вечерните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има услови за појава на НЕВРЕМЕ проследено со обилен пороен дожд, силен ветер, електрични празнења и појава на град. Температурите на воздухот ќе бележат тенденција на мал пад и ќе се искачуваат во интервалот од 29 до 36 степени.

Во почетокот од следната недела повторно се очекува стабилизирање на времето и пораст на температурите.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

20 − fourteen =