Славчо најавува дожд и свежо време

image

You must need to login..!

Опис

До крајот на денов во државава времето ќе биде облачно со врнежи од дожд. Локално, врнежите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ (над 20 л/м2). Ќе има услови и за ретки грмежи а ќе дува и умерен, на некои места засилен ветер (над 60 км/час) и од југоисточен правец.

Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 8 до 14 степени.

Славчо Попоски

Во Скопје и околината времето ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од југоисточен правец, максималната дневна температура ќе се искачи до околу 13 степени.

Потоа на повеќе места врнежи од дожд ќе има и утре додека од четврток врнежите ќе бидат полокализирани и послаби а ќе има и сончеви периоди. Исто така, особено утре, на планините врнежите ќе бидат од снег.

Ќе има услови и за ретки грмежи а ќе дува и умерен, на некои места засилен ветер (над 60 км/час) и од југоисточен правец.

Максималните дневни температури на воздухот и утре нема многу да се менуваат во однос на сегашните. Истите ќе се искачуваат во интервалот од 8 до 16 степени. Пораст на температурите се очекува од петок па натаму, и тоа под влијание на потопла воздушна маса од југ.

Вкупното количество на наврнат воден талог за време на овој влажен бран локално ќе надминува и 30 литри

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

nine − eight =