🎥 📞 Славчо најавува дожд и ветар, па потоа период на стабилно и суво време

image

You must need to login..!

Опис

Во текот на денешниот ден се очекува брза промена на временската состојба. Ќе имаме променливо облачно време со повремени локални врнежи од дожд, ќе дува и умерен, на некои места засилен ветер од северен правец кој најизразен ќе биде долж повардарието и на истокот. Максималните дневни температури поради продорот на малку постуден воздух од север ќе бележат тендинција на пад за неколку степени, истите ќе се искачуваат во интервалот од 13 до 21 степен.

Во Скопје времето ќе биде променливо облачно и посвежо со услови за повремен дожд. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, максималната дневна температура се очекува да се искачи до околу 16 степени.

Потоа од утре следува период на претежно стабилно, суво и сончево време со умерена локална облачност. Утре и во петок сеуште ќе дува умерен, особено долж повардарието повремено засилен ветер од северен правец. Максималните дневни температури на воздухот ќе бележат тенденција на постепен пораст, утринските пак особено утре и во петок ќе бидат нешто пониски и особено на високите места и на планините има услови да се спуштат до околу, или малку под нула степени.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

four × four =