Славчо најавува врнежи и заладување, па стабилизирање и затоплување на времето

дожд

You must need to login..!

Опис

До крајот на денов облачноста постепено ќе се зголемува а особено навечер и во текот на ноќта ќе има повремени локални врнежи од дожд, на планините снег. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 10 до 18 степени.

Утре и тоа особено претпладнето врнежи ќе има во најголем дел од државава, на ниските места ќе има врнежи од дожд, на повисоките места и на планините врнежите ќе бидат од снег. Особено на север и на запад, повремено снежната граница има услови да се спушта и под 1000 м.н.в. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 3 до 12 степени.

Потоа од петок следува стабилизирање, а особено од недела и затоплување на времето. Минималните температури на воздухот сепак од петок до недела ќе се спуштаат во интервалот од -5 до 2 степени. На повисоките и планинските места ќе биде уште постудено.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

two × one =