Скриено филмско богатство ги открива тајните на Скопје

You must need to login..!

Опис

Тајните на градот и неговиот развој низ децениите е темата на краткиот филм „Тајните архиви на Скопје“, инициран, конципиран и координиран од Катерина Габунија. Целта на проектот е да им се претстави и доближи на младите генерации Скопје од пред неколку децении.

-Одзивот ме изненади. Оваа година имаме доста материјали собрано. Оваа година гледав да бидат малку поразлични. Во првиот дел имавме многу домашни снимки. Оваа година собравме поразлични материјали. Не само што сакавме во вториот дел старо Скопје, туку и да го прикажеме животот на скопјани. Затоа вметнавме елементи и од другите градови. Скопјани како шетаат, како одат по забави, – во Крива Паланка, Охрид…, изјави во Утрински брифинг Катерина Габунија, автор на проектот „Тајните архиви на Скопје“.

Интегралното интервју со Габунија погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

20 − 14 =