Скопје почнува да се задушува, црвениот аларм е вклучен

You must need to login..!

Опис

Почна сезоната за загаден воздух карактеристична за овој период од годината.

На повеќе места во главниот град во петокот засвети црвеното светло, а според податоците најзагадено било во Лисиче, Центар и Карпош, а Скопје се најде на 22-то место на листата на најзагадени градови во светот.

Дождот викендов ја потсмири ситуацијата, но се поставува прашањето дали и оваа година граѓаните ќе се молат на временските прилики за да можат да дишат чист воздух.

Иако во светот горната граница на загаденост е 50 микрограми ПМ 10 честички на метар кубен таа кај нас изнесува 163 и доколку во два последователни дена ситуацијата е непроменета на сила стапуваат мерките за заштита на здравјето на граѓаните.

На оваа тема погледнете го разговорот кој Утрински брифинг го направи со Ели Пешева од иницијативата О2 која се бори за чист воздух.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

19 + 8 =