Ски центрите Попова Шапка и Маврово успешно ја поминуваат „ковид сезоната“

You must need to login..!

Опис

Искуствата со ваучерите се позитивни. Тие се искористија во месеците октомври, ноември, декември кога е таа меѓу-сезона. капацитетите успеавме да ги исполниме со гости, изјави за Утрински брифинг Огњан Циговски директор на центарот Маврово.

Првиот снег кој што беше за празниците го заобиколи Маврово, температурите не дозволија да работи системот за заснежување, но од минатата недела топовите работат и веќе во функција е скицентарот, вели Циговски и доадва дека има доста договори со туроператорите и 50% од гостите се од Косово и Албанија додека останата половина се домашни гости.

Бројката на гости не е занемарлива. Главни двигатиели на нашата сезона се викенд куќите, некаде околу 1.700. Тие се нашите гости број 1. Они се моторот на позитивниот тренд на Маврово. Може да се забележи дека секоја година се градат викендици, цените на земјиштето пораснаа. Ние преживеавме за време на ковидов, МАврово се наоѓа на поситивната нула, што е добро за целото туристичко место.

-Ски центарот Попова Шапка беше спремен на време. Капацитетот беше пополнет, можеби некогаш се створи и гужва поколу ски лифотвите заради технички проблеми, но сите тие беа навремено отстранети. Година 90% беа домашни посетители, што кажува дека сезоната поминува добро и успешно, изјави во Утрински Живе Алексовски, заменик директор на центар Попова Шапка.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

3 + sixteen =