Скерлев: Ова е последен обид на Путин да остане запаметен во историјата

You must need to login..!

Опис

Оваа ситуација молскавично се разви, но Западот од поодамна предупредуваше на ова. Русија знае како да изведе блиц-криг, а целта е Киев. Сега е прашање дали Киев да се брани по цена на човечки жртви или да се предаде.

-Британските аналитичари и новинарите, кои останаа вчудовидени од ова што се случува, одат со интересна теорија дека Владимир Путин никогаш не се помирил со распадот на СССР и дека целта на неговото владеење е да го обедини.Јас сум блиску до размислувањето дека тој сака во историјата на Русија да остави свој печат. Ако видиме што се случуваше во неговото владеење – не се случуваше ништо посебно по што ќе биде запомнет. Она малку што се памети е инвазијата на Крим во 2014 година. Тој се справуваше со противниците со отрови. Ова е негов последен напор да остане запомнет и порака до другите бивши советски републики „еве што мое да ви се случи ако се спротивставите на обединување“, вели Жанета Скерлев.

Таа вели дека и НАТО и ЕУ и Велика Британија ќе треба сериозно да ја преиспитаат својата стратегија кон Русија и својата геостратегија оти досега многу наивно се однесувале.

-Ги гледам најновите мерки на Борис Џонсон за забрана на работа со 100 руски банки, но тоа не е новина, руските црни пари се перат во Лондон. Дури минатата недела се укинаа т.н. златни визи во Британија. Ако имате две милијарди можете што сакате да правите во Британија, вели Скерлев.

Во Британија живее семејството на министерот за надворешни работи Сергеј Лавров но и други политичари, како и бројни бизнисмени со пари стекнати на непознат начин.

-Мислам дека прагматичноста на Британците ќе надвладее и луѓето полесно ќе го поднесат зголемувањето на цените на гасот, отколу чинот на Русија, додава Жанета Скерлев за Утрински брифинг.

Во разговорот се вклучи и аналитичарот за меѓународна политика и новинар Дејан Андоновиќ.

Руските тенкови секој момнет ќе влезат во Киев. Се поизвесно е дека целта на Русија и Н а Путин е да ја смени насилно уркаинската власт и да постави проруски марионетски режим.

Постапката на Путин со инвазијата врз Украина практично го означува крајот на владеењето на Путин.Тој е окфалификуван како диктатор и човек кој со примена на сила спорведува интереси.Многу тешки зборови на негова сметка дојдоа од целиот свет меќу кои и од престедџателот на САД Бајден па оттаму и во иднина нема да има веќе никаков простор тие двајца повтрно да се сретнат.

Никој после оваа војна нема да има желба ниту пак ќе смее да се сретне или разговара со Путин. Одлуката да ја нападне Украина, ги исплаши и неговите довќерашни симпатизерии сојузници кои изминатите години во Путин гледаа мала надеж дека некој ќе му се спротистави на запчадот и неговата политика на интереси.Сега, и луѓето како Јанша или орбан полека ќе му го свртат грбот.

Според аналитичарот и новинар Дејан Андоновиќ, руските тенкови секој момент ќе влезат во Киев.

Според него, се поизвесно е дека целта на Русија и Н а Путин е да ја смени насилно уркаинската власт и да постави проруски марионетски режим.

-Постапката на Путин со инвазијата врз Украина практично го означува крајот на владеењето на Путин.

-Тој е оквалификуван како диктатор и човек кој со примена на сила спорведува интереси. Многу тешки зборови на негова сметка дојдоа од целиот свет меѓу кои и од престедџателот на САД Бајден па оттаму и во иднина нема да има веќе никаков простор тие двајца повтрно да се сретнат.

-Никој после оваа војна нема да има желба ниту пак ќе смее да се сретне или разговара со Путин.

-Одлуката да ја нападне Украина, ги исплаши и неговите довчерашни симпатизери сојузници кои изминатите години во Путин гледаа мала надеж дека некој ќе му се спротивстави на запчадот и неговата политика на интереси. Сега, и луѓето како Јанша или Орбан полека ќе му го свртат грбот, смета Андоновиќ.

Проследете го целиот разговор во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

one × 1 =