Скендеровски: Имаме добра екипа и играчи кои даваат надеж дека може да се направи историски успех и пласман на ЕП

You must need to login..!

Опис

Квалификациите се продолжија со оглед на пандемијата. Требаше да играме со Ангилја, тие не допатуваа, па така ги добивме службено, за што јас не се радувам. За пласман на ЕП отвараме со БиХ во Сараево, на почеток на февруари играме со Романија, за на крај со Србија. Од овие четири селекции две одат на ЕП, изјави во Утрински брифинг Васко Скендеровски, селектор на Футсал репрезентација на Северна Македонија.

Оваа балканска група ќе биде доста интересна и изедначена. Репрезентацијата, со оглед на фактот што имаме многу играчи кои настапуваат во странство, има добри шанси. Имаме квалитет, добра екипа и играчи кои даваат надеж дека може да се направи историски успех и пласман на Европското првенство, вели Скендеровски.

Нас најголем хендикеп во моментов ни е собирањето и подговтовките за натпреварите кои не очекуваат. За жал поради карантиските состојби, се уште немаме ниту еден собир. Се надевам дека пред почетокот на квалификациите, една недела претходно ќе имаме еден собир кои ќе значи многу во подигање на формата, изјави Скендеровски.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

one × 4 =