Китански: Ситуацијата во Пехчево е алармантна – потребна е поддршка од централната власт

You must need to login..!

Опис

Изминатиот период во источниот дел од државата имаше поплави. Градоначалникот на Пехчево Алексадар Китански излезе на терен на увид на штетите.

-Штетите се големи на извориштето на Брегалница во местото Рамна Река. Патот е оштетен и не е безбеден за движење. Има оштетувања на канализационала мрежа. Детските игралишта се покриени со 20 сантиметри нанос и се сосема уништени. Речното корито го има променето своето течение оти се паднати големи дрвја. Општината излезе на терен со онаа механизација со која располага, рече за Утрински брифинг градоначалникот.

Тој додава дека ова не можело да се предвиди, а дека општината ќе издвои ресурси за помош и ќе побара средства од Владата. Китански вели дека станува збор за планинско место каде имаше значително големи дождови, дотолку што делови од патот се сосема однесени.

Проследете го целиот разговор во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

19 − three =