Синадиновска Арсовска: Да се дозволи работа по протоколи на а-ла-карт рестораните – свадби се прават во станови, дворови и барови

You must need to login..!

Опис

Угостителите и организаторите на свадби одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со работа и соодветна помош од државата, а нивни претставници се сретнаа со заменик премиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи.

Во разговорот со Битиќи тие посочија дека помошта што ја добиваат од државата не е доволна и дека бараат да им се дозволи работа по протоколи на а-ла-карт рестораните, бидејќи сметаат дека објектите се доволно безбедни за да почнат со работа.

-Согласно вчерашниот разговор, направен е првиот чекор од неколкуте што сакаме да ги направиме. Договорено е во прва фаза, денеска или во текот на утрешниот ден да имаме состанок со директорот на пазарниот инспекторат, Стојко Пауновски , за да можеме да го побараме укинувањето на чл. 14 и 15 каде што стои забрана за организиран настан. Сите сме запознаени дека во моментов постои протокол а-ла-карт рестораните и ние бараме истото да се преслика и во нашите објекти, во облик на организиран настан, изјави Утрински брифинг, Марија Синадиновска Арсовска.

Протоколот кој што бараме да се спроведе е едниствениот модул кој што би можел да функционира а да не бидат гостите ниту персоналот заразени. Протоколот значи дека ќе има потребна дистанца, дека ќе имаме санитарни и хигиенски мерки, доволно голем проток на воздух итн…

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

2 × five =