Симоновски: Сметам дека ќе изнајдеме добро решение и за пожарникарите и за градот

You must need to login..!

Опис

Скопските пожарникари вчера одржаа предупредувачки протест во кругот на противпожарната бригада во Автокоманда, со барање во платата за октомври да биде внесен додатокот за опасност при работа.

Гостин во Утрински брифинг беше командантот на Противпожарната бригада на Град Скопје, Владимир Симоновски кој изјави дека овој проблем не од пред годин и пол туку од 2014 година, каде што со законско решение е донесено 20% додаток за ризик и опасност при работа на основниот дел од плата.

-Ова се провлекува со години наназад, но сепак првите тужби покрај вештачењата излегоа ланската година. Градот Скопје ги исплаќа судските пресуди и судските одлуки кои што доаѓаат во име на вработените како надоместок и како оштетување од минаите години. Тие се исплаќаат од градот како што излегуваат од судовите.

-Денеска протест нема да има, бидејќи договоривме средба со градоначалникот Шилегов. Не можам да прејудицирам што ќе се случи од раговарот помеѓу Иницијативниот одбор и градоначалникот, но сепак мислам дека ќе се изнајде решение на кое што се работи и кое ќе биде добро и за пожарникарите и за градот, вели Симоновски.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

20 − seventeen =