Симовски: Следниот попис ќе биде онлајн

You must need to login..!

Опис

После 20 години Македонија е една од ретките земји која одржува попис. Неизвесноста се базира и заради партиските препукувања и зарад населението кое живее во земјата.

Многу граѓани од државата и Македонци, Албанци, Срби, Турци, Роми, Бошњаци… се исселени.

Ќе одговори ли пописот на овие отворени прашања кои што во последниве децении се провлекуваат низ јавноста. На тема попис во Утрински брифинг разговаравме со првиот човек на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски.

-На 30 септември заврши теренскиот дел на пописот и сега останува фазата на тој собран пописен материјал кој што треба да сес обработи и некаде кон крајот на март да излеземе со конечни податоци од пописот.

-Оваа обработка е статистичка операција и има различни фази. Клучното е дека исклучиво се работи со луѓе кои што имаат дозволен пристап до базите на податоци, дури и јас лично немам никаков пристап до тие податоци. Се работи врз основа на претходно утврдени правила, стандарди.

-Првата фаза која што сега ја работиме е да се направат нови апдејти на базите кои што ги користевме за време на пописот и базите кои што ќе ни бидат битни за проверка на она што сме го собрале од терен. Таа фаза е при крај.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

20 − thirteen =