Се подготвува претстава за ослободувањето на Скопје-премиерата ќе биде на 13 Ноември

You must need to login..!

Опис

Македонскиот кореограф со интернационална кариера Игор Киров, ја подготвува претставата „Станица Скопје“ во чест на одбележувањето на Ослободувањето на Скопје. Претставата премиерно ќе биде прикажана на 13 Ноември, денот на ослободувањето. Режијата е на Драгана Милошевска костимите се на Александар Ношпал.  

– Заедно работиме на оваа претстава, бидејќи сакаме во форма на танц да го претставиме ослободувањето на градот. Исто така во претставата го прикажуваме животот во Скопје пред војната, за време на војната и по ослободувањето. Интересно е што за прв пат на ваков начин се прославува ослободувањето на Скопје, вели Киров.

Оваа претстава е дел од едно поголемо, целокупно одбележување на Скопје, во рамки на кое спаѓа и доделувањето на традиционалните 13 ноемвриски награди.

Инаку кореографот Игор Киров неодамна ја доби наградата Војдан Чернодрински за претставата „Едип коментари“, претстава во која актерите освен што глумат, исто така и интензивно танцуваат.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

seven − 2 =