Селмани: Преку глава ни е од насилничкото однесување на дел од контролорите во ЈСП

You must need to login..!

Опис

Протестот имаше за цел да се изрази незадоволството. на граѓаните им е преку глава насилиничкото однесување на дел контролорите. Ние како граѓанска иницијатива Аваја имаме барања да се зголеми внатрешната контрола кај контролорите.

Исто така бараме и Роми да бидат вработени како контролори во ЈСП. Според изјавата на дечкото кој беше нападнат, контролорите кои не биле на должност единствено кон него извршиле напад.

Ние сме подготвени да одиме до крај, изјави Дениз Селмани, од институтот Ромалитико, во врска со нападите кон Ромите и недоволната свест кај дел од општеството да ги прифати како еднакви со сите.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

three × 5 =