Селими: Без разлика на задкулисните пазарења на коалициите, Владата ќе преживее по вториот круг

You must need to login..!

Опис

На Локалните избори секогаш се случуваат да имаме некакви метаморфози или некакви мутации на постоечките коалиции во централно ниво. Тоа не е прв сучај. Во Гостивар постоеше коалцијаија и пред тоа помеѓу АА и ВМРО ДПМНЕ, а дополнително на тоа во локалната власт учествуваше и движењето БЕСА, што е многу поразлична во коалициите на локално ниво, изјави за Утрински брифинг аналитичарот Сафер Селими.

-Тоа што е интересно и вреди да е коментира е неконзистентноста на политиччките партии и политиччарите во однос на нивните ставови и на тоа што зборуваат додека не легнат „во ист кревет“. После тоа имаме веднаш промена на ставовите.

-Тоа се случуваше и со СДСМ во парламентарните избори, тоа го гледаме и со АА и ВМРО ДПМНЕ сега.

-Интересно сега е влегувањето во сите овие кавги и дебати на движењето БЕСА која ја комплицира кампањата, додаде Селими.

-Може да се примети дека кампањите во првиот и вториот круг се многу поразлични, а и коалициите исто така. Веже не станува збор за ветувањата на кандидатите што ќе прават за градот, туку повеќе тежина добиваат задкулисните пазарења помеѓу политичките партии, вели Селими.

Целиот разговор погледенте го видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

five − 3 =