? ? Села: Работите не зависат од индивидуи – парламентот треба да се состане и да функционира со важност поголема и од претседателот и од владата

You must need to login..!

Опис

Ние како Алијанса за Албанците уште пред да почне иницијатива за собирање потписи за да се свика седница на Собранието, јас ден претходно имав изјава со која најавив иницијатива до Уставен суд за одлуката за вонредна состојба, а целта ни беше собирање на собранието, пред се од процедурален аспект и да се почитува тоа што со Устав ја организираме Македонија како држава. Tаа не е претседателска, туку парламентарна демократија.

Во врска со инцијатива, мислам дека експертите треба да кажат што налага уставот. Од друга страна ние треба да бидеме свесни во какава ситуација се наоѓаме. Е сега имам прашање до тие експерти кои мислат дека не треба да се свика собранието – дали се сигурни и дали знаат колку ќе трае оваа криза. Јас и како доктор не можам да знам колку ќе трае епидемијава. Хипотетички, што ако има потреба уште 6 месеци да сме во ваква ситуација? Затоа треба да се свика Собранието и да има контрола врз Владата. Јас со Џафери немам контакт. Сметам дека не треба работите да зависат од индивидуи и мислам дека парламентот треба да се состане и да функционира со важност поголема и од претседателот и од владата, изјави за Утрински брифинг, Зијадин Села, претседател на Алијанса на Албанците.

Датумот на избори и избори е прашење на договор на политиќките лидери. Ние кај претседателот се договоривме да има избори на 12 април, исто како што кај него се договоривме поради ситуацијава истите да се одложат. Ние како политичка партија сме подготвени да одиме на избори, но од друга страна повеќе од избори во овој момент е битно здравјето и животите на граѓаните. И тука нема простор за играње политики.

Како ќе држиме избори кога немаме ниту една меѓународна институција која треба да ги проследи. Не може да се збори за побрзи избори. Треба да ги гледаме мерките во ЕУ, кога ќе се отворат границите, да дојдат од ОБСЕ и ОДХР, и да се почне процедурата, вели Села.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

11 − ten =