Села: Правната држава тешко се гради, а лесно се руши со „финти“ – неодговорни луѓе мислат дека се треба да се прости

You must need to login..!

Опис

За жал прашањата околу 100 дена влада се клише па такви се и одговорите. но реално овие 100 дена се денови во кои за ажл ние се соочивме со вето од страна на Бугарија. Едно од најјаките карти кои ги користеше Заев пред изборите не успеа да го испорача и да почне првата меѓувладина конференција меѓу Северна Македонија и ЕУ. Државата ја чека рецесија, што е последица на кризата која се случува и нормално дека во вакви економски кризи повеќе трпат малите држави. Ако зборува за правната држава, сметам дека не е направен ниту еден чекор. Заев од сведок во процесот за „27 април“ стана адвокат на одбраната, вели Зијадин Села, претседател на Алијанса на Албанците

-Прванта држава тешко се гради, но лесно се руши. А тоа се нарушува преку вакви „финти“ од неодговорни луѓе кои мислат дека се треба да се прости. Не, сметам дека правда мора д асе испорача, бидејќи некој може да се дрзне да го повтори делото, вели Села.

Говорејќи на тема здравство и состојбата во која се наоѓа државава Села смета дека се соочуваме со последиците на неодговорни политичари низ годините кои ништо не инвестирале во здравството, но и неодговрни политики на сегашната власт.

-Болниците се од времето на бивша Југославија. Ние можевме да имаме јасна слика со 10 милиони евра преку тестирање на сите доимаќинства. Ќе иамвме јасна слика да го изолираме вирусот. Не тврдам дека сега ќе немавме заразени, но ќе беше полесно, бројот на починати ќе беше помал. Владата мора да преземе одговорност. Играше ниско кога сакаше избори. Кога ги гледате изјавите на Заев и сите чинители кои сакаа да одат на избори, тогаш не постоеше опасност од пандемија. Сега изборите поминаа и мора да носат одлуки кои понекогаш треба да бидат строги и ако треба да ја платат политичката цена. Мислам дека сегашната политика и мерки се премеки и некоректни. Еве на пример хотелиерството. Која е логиката да ги затвораш кафиќите во 18 часот, а казината да ти работа 24 часа? Тоа може да покаже дека одредени функционери прават дил со ваквите мерки, смета Села.

Околу онлајн работењето на парламентот Села вели дека кога се формира влада правно е потребно да се има мнозинство. Е сега каде е тука моралот? Јас да поддржам некоја иницијатива од страна на власта и да бидам рамноправен во собранието кога они сакаат, а од друга страна граѓаните не се рамноправни пред институциите. Второ, јас сум еден од пратениците на кои му е променет гласот во Собранието за Законот за јазиците. Затоа, во вакви политички чинители не можам да верувам. Ако го имате следено Собранието ќе приметите дека во секој говор и изјаснува на пратениците на Алијансата на Албанците претседателот на Собранието не престанува со дофрлања, реплики. Јас имам и друг предлог – Собранието да работи во пленарната сала. Еве што се случи вчера – Обично медиумите прават вест од говорот до 14 часот затоа што спремаат вести итн… Секога Џафери внимава нашите говори да бидат после 14 часот. Ова се тие ниски игри кои ги прават, вели Села.

Околу Законот за исмена на правилата за државјанства и шпекулациите на опозицијата дека Алијансата се согласила да даде мнозинство во Собранието за други иницијативи Села вели дека тој не може да спречи параноја на одредени политичари, а на никаков начин не можам да лекувам хистрерија особено кога се работи за машко.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

seven − 2 =