Сеад Хаџиќ – Сецко: Се што е од културата е маргинализирано

You must need to login..!

Опис

Не ми е битно дали сум најдобар или не, туку дали сум тоа јас. Тоа е над се. Многу ми е побитно да го остварам тоа што го имам зацртано во глава. Тоа е да се опишам самиот себе и се она што се случува околу мене, изјави во Утрински брифинг, Сеад Хаџиќ – Сецко.

Според музичарот не само музиката, туку се што е од културата е маргинализирано. Кај нас тоа наменски се прави. Од друга страна поединецот е секогаш маргинализиран, бидејќи владее на доминација на „крдото“.

Системот е таков да секој кој што ќе проба индивидуално, самостојно, да биде осуден на неуспех. Но тоа е временски, како пример го давам Спартак, за него сите знаат, а генералот кој го победил никој, вели за Утрински брифинг, Сецко.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

2 × two =