Светот на струја или на хибрид, Македонија на автоплацеви за половни возила

You must need to login..!

Опис

Македонија синоќа избра автомобил на годината. 25 години јубилеј од доделување на првата награда.

„Со гордост може да кажеме дека овие 25 години се најмногу во однос на соседните земји“. вели Горан Антевски.

Во опел корса се внимава на многу новитети. Нови технологии во согласност со она што е потребно во автоиндустријата.

Морам да кажам дека во Европа имаме масовна еликтрификација. Кај нас оди тоа малку поспоро, бидејќи чини пари, а и малку сме традиционални во тој поглед, додаде Агрон Сулејмани.

Хибрид и електрично возило

Хибрид е возило каде што имате погон со внатрешно согорување, бензински мотор. Имате мали батерии кадфе што дел од енергијата при движење или кочење повторно се регенерира и таа енергија што ќе се собере се користи за одредени потреби на возилото.

Кај електричното возило буквално се е на струја.

Меѓу хибрид и елетрични возила, постојат и плагин хибриди кои претставуваат некоја преодна фаза, бидејќи кај нив имате можност да го наполните возилото исто како и кај електричното. Тојота е многу напред во однос на хибридите и тоа го покажуваат не само во доменот на потрошувачката, туку и во перформансите“, вели Антевски.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

eighteen + eleven =