Сашко Коцев: Кога застанав на празната сцена во МНТ, почуствував како да сум го изгубил својот втор дом

You must need to login..!

Опис

Еден од најуспешните македонски театарски и филмски актери, Сашко Коцев вели дека му е жал што ја нема директната врска со публиката која се случува само во театарот. Тој на социјалните мрежи напиша:

„ 76 години МНТ. За жал, сега само носталгија за преполно гледалиште и силно осветлена сцена – нашата животна арена“. „Да, ова го напишав откако пред некој ден влегов на сцената, ја видов празна, и почуствував како сега да живеам некој друг живот, како со сила да си го сменив животот, еден втор дом којшто е сцената, сега, едноставно го нема. Инаку не е само Македонскиот народен театар без претстави, без публика, така е во повеќе театри. Ние во октомври тргнавме со репертоар, но заради оваа пандемија немаше публика. Ние најдовме начини како да се заштитиме, има начини и за публиката да се заштити, но едноставно луѓето беа совесни за целата опасност од ширењето на вирусот и за неговата вирулентност и немаше доволно публика. Потоа бројот почна да се зголемува, но мораше да прекинеме. Да, некои од театрите во соседните земји работат, но знаете дека работат со ризик.

Така, во април и мај, еден од белградските театри направи голем кластер, имаше и трагедии, директорот сакаше да си даде оставка од морални причини. Сите се изложени на ризик, а најмногу актерите. Еве Филхармонијата може да работи, публиката е на дистанца, музичарите се на дистанца и што е многу важно не треба да ја извадат маската. Ние имаме претстави во коишто има 25 или 30 актери и тоа е невозможно. Начините кои се изнајдоа се некои форми, но кои се тие најефективните, најуспешните, кои се најблиску до она што се вика театар – не знам.

Не верувам тие кои ги има се најправилните, затоа што суштината на театарот е публиката, која седи во гледалиштето ѕирка во нечии туѓи животи, тоа е една основите да се гледа некаде таму и да се доживее нечија среќа или несреќа. Онлајн претставите не можам да ги прифатам како дел од театарот“, вели за Утрински брифинг актерот Сашко Коцев. Тој рече дека се’ уште е неизвесно во каква форма ќе се одржува манифестацијата „Златна Бубамара на популарноста“, иако е извесно дека сепак ќе се одржи.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

two × four =