САД завршува ера на непрекината војна – започнува ера на неуморна дипломатија

You must need to login..!

Опис

Американците се повлекоа од Авганистан на театрален начин и сметам дека десетина години нема да се мешаат во тој дел од меѓународната политика, изјави во Утрински брифинг Борис Камчев, дописник на МИА од Вашингтон.

Бајден рече – го завршуваме дваесет годишниот конфликт во Авганистан и завршуваме ера на непрекината војна, а започнуваме ера на неуморна дипломатија.

Мислам дека со ова сите денешни диктатори кои дејствуваат во земји како во Русија, Иран, Северна Кореја или Кина ќе имаат можност да прават што сакаат, бидејќи присуството на Американците ќе се намали драстично во меѓународната политики, а тоа е лошо и за Европа и за НАТО, бидејќи тие не можат без САД, додава Камчев.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

13 + five =