Ројтен: Заев направи многу – С Македонија со сите реформи и прогреси навистина заслужи ЕУ да и ги испорача ветувањата

You must need to login..!

Опис

ЕУ дефитинивно е свесна дека довербата во евроинтеграцискиот процес е изгубен, особено Еввропскиот параламент, изјави за Утрински брифинг Тајс Ројтен, пратеник во Европскиот парламент и член на Мешовитиот парламентарен комитет ЕУ-Северна Македонија.

-Јас пред две недели говорев во ЕП и разговорарме за исходот на Западниот Балкан и за потребата на отворањето на преговори со С Македонија.

–Поддршката за тоа беше исклучително голема, но како што знаете се уште постои проблем со една од соседните држави, кој што мора да се реши прилично скоро, бидејќи С Македонија дојде толку далеку и постигна многу, што со сите реформи и прогреси навистина е време Европа да ги испорача своите ветувања, додаде Ројтен.

Целиот разговор погледенте го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

3 × 1 =