Ристова: Клубот на пратенички направи многу во делот на родовата еднкавост

You must need to login..!

Опис

Пратеничките како носители на политичката култура во Собранието, но и смирувачи на тензичната топка

-Како претставничка од клубот на пратенички, можам даа кажам дека овој клуб е едно неформално консулативно тело, кое се грижи да обезбеди поврзување на жените од сите политички партии, но и на жените од различните етнички групи, изјави за Утрински брифинг Лолита Ристова пратеник од СДСМ, претседателка на клубот на парламентарки.

-Ова е една уникатна улога и функција која што ја има ова неформално тело и токму поради тоа, резултатите кои можеби резултатите кои низ годините наназад произлеге од клубот на пратенички, може да кажеме дека сме направиле многу во делот на родовата еднаковост, вели Ристова.

Целиот разговор погледенте го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

3 × 4 =