Ризикот и менаџментот на предијабетес, разговор со Д-р Митов

You must need to login..!

Опис

Предијабетес е состојба која многумина ја носат со себе, но не се свесни. Многу често преминува во дијабетес, но едно од клучните работи што е битно е како човекот ќе го живее живото откако ќе му биде дијагностициран. Тоа е една силна најава и жолт картон кој што го предупредува човекот. Главна карактеристика е што доаѓа до покачување на нивото на инсулин кај тие луѓе или инсулинска резидентност. Тоа се открива преку крвна слика, но и зголемената телесна тежина, зголемено масно ткиво околу абдоминалниот дел, изјави за Утрински брифинг Д-р АЛександар Митов.

Овие болести одат без никаква најава, човек се чувствува одлично, може холестеролот да биде супер, триглицеридите да бидат добри, но не значи дека не се подговотвува таа бура во телото, вели д-р Митов.

Целиот разговор со Д-р Митов погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

six + 5 =