Ременски: Што побрзо да одговорите од државата – толку помалку штета за државата

You must need to login..!

Опис

СКАНДАЛОТ што го предизвикаа тројца македонски дипломати, еден бизнисмен и двајца државјани на РСМ во Ерменија добива на интензитет откако МВР, МНР и ОЈО ГОКК упорно молчат и завлегуваат во свесно пропуштање на службени дејствија кои БИЛЕ И СЕ ДОЛЖНИ да ги преземат. Во спротивно да си понесат одговорност, напиша на својот ФБ профил професорката Фросина Ременски.

Во разговор за Утрински брифинг Ременски вели дека не станува збор за афера, туку станува збор за скандал и може слободно да се именува на свесно пропуштање на неисполнува на обврзувачки полициски оперативен акт издаден преку Интерпол преку кој исклучиво морало да постапи МВР.

-Во овие неколку дена додека се пројевуваат различни инфромации, и секој си ишка мувата од капата, скоро и никој да не зборува кој и во каков механизам треба да постапи по црвена потерница по Интерпол., изјави за Утрински брифинг проф. Фросина Ременски.

-Сега доаѓаме до многу поголем апсурд, зошто ако ние ги побараме нашите државјани кои се во екстрадикционен притвор во други земји, реално може да очекуваме одговор зошто нашето МВР не постапило по истата црвена потерница по која постапиле хрватските или српските полицајци на граничните премини или генерално на полицијата, додаде Ременски.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

12 + 7 =