Рахиќ: Не сакам ни да помислам што би се случило ако се појави вирусот во затворот „Шутка“

You must need to login..!

Опис

Од она што јас како искуство го имам, уште пред да се појави првиот пациент, се слушнав со министерот Филипче и констатиравме дека не е прашање дали ќе се појави вирусот туку кога. Од таму одговорија експрено и ни испратија материјали за превенирање.

Во соработка со Управата за санкции го подигнавме нивото на заштита. Во тој дел релативно добро се снајдовме.

Проблем е што ова е притворско одделение и примаме луѓе екстрадирани. Структурата и правилото на работа наложуваат секој влезен во затворот да биде прегледан на доктор. Но во ваква ситуација тоа не е доволно.

Во секојдневна комуникација сме се надлежните институции. Ги едуцираме бројот на посети. Но во ваков затворен систем еднаш ако се појави Корона, не сакам ни да помислам што би се случило, изјави за Утрински брифинг Есад Рахиќ, директор на КПУ – Скопје, околу подоготвеноста на овој затвор да се справи со вирусот.

Околу укинувањето на посетите Рахиќ вели дека сето тоа треба да се подигне на повисоко ниво и да се одлучи околу оваа проблематика.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

3 + 13 =